Araçlarda Özel Tüketim Vergisi

tarafından
40
Araçlarda Özel Tüketim Vergisi

Otomobillerde de özel tüketim vergisi zaman zaman kampanyalar dahilinde satıcı firma tarafınca karşılansa da çoğu zaman fiyatlara dahil edilmektedir. Sadece engelli yurttaşlarımız için 5 yılda bir olmak üzere bizzat kullanacakları özel tertibatlı enstrumanlara mahsus olarak ÖTV muafiyet hakkı vardır. Sadece 5 yıl dolmadan önce zelzele, yangın, sel, heyelan benzer biçimde doğal afetler veya kaza sonucu aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda kişinin ikinci kez özel tüketim vergisi muafiyetinden yararlanma hakkına sahiptir.

Açıklanan verilerde son yılda özel tüketim vergisi kapsamında toplam 64,2 milyar lira eğitim edildi. Bu tutara tiryakilerin katkısı 15,9 lira, alkollü içkilerden toplanan toplam vergi ise 3,9 milyar lira olarak açıklandı. ÖTV’nin maksimum kazanç sağladığı ürünler ise 33,6 milyar lira ile petrol ve doğalgaz ürünleri oldu. Bilinmiş olduğu benzer biçimde son meydana getirilen benzin indiriminden önce Türkiye en pahalı akaryakıtı satan 2. ülkeydi. Şans oyunlarından ise toplanan özel tüketim vergisi ise 528 milyon lirayı buldu.

Otomobiller başta olmak üzere farklı sektörlerde alınan özel tüketim vergisi, devlet için iyi bir gelir kaynağı olurken, vatandaşların çok daha fazla bir ücret ödemesine neden olmaktadır. Bu yüzden de zaman içerisinde vergilere yönelik bir çok tepki de vatandaşlar tarafınca devlete gösterilmiş durumdadır.

Otomobil tutarlarının Türkiye’de yüksek olmasının en önemli nedenlerinden birisi devlet tarafından uygulanan vergi politikaları olduğu benzer biçimde yurt dışında çok uygun olan çalgıların sınırlar içerisinde girmesi ile bilrikte fiyatları çok daha artmaktadır.