Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezaları

tarafından
83
Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezaları

Eğer bir işin yeterli iseniz bunu bir belge ile desteklemeniz gerekir. Yeterlik genel olarak yeterli olunan iş için alınan belge anlamını taşır. Sürücü ehliyeti de trafikte araç sürmek için yeterli kabiliyet ve donanıma sahip insanların bu konuda ehil olduklarını belgelemek amacı ile verilir.

Halk arasında sürücü ehliyeti kısaca yeterlik olarak söylenmektedir.

Bir demir ustasının, işinde yeterli bulunduğunu belgelemek amacı ile ustalık belgesini sürekli dükkanında asılı bulundurması gibi sürücülerin de trafiğe çıkacağı zamanlarda ehliyetini ne olursa olsun yanında bulundurması gerekir.

Ehliyetin hem de ülkemizde T.C. Kimliği ile işlem meydana getirilen pek çok yerde geçerli olan olan resmi bir kimlik bulunduğunu da aklımızda bulundurmalıyız.

Ehliyetiniz yok yada olmasına karşın evde unutarak trafiğe çıktığınızda, trafik denetim noktasında bu ihlalinizin tespiti hali size ne kadar cezaya mal olur?

2018 yılı için ehliyetsiz araç kullanmanın cezası, kullanana ve kullandırana uygulanmak üzere 2018 TL olarak belirlenmiştir. Cezanızı %25 indirimli, 15 gün içinde, 1513,5 TL olarak ödeyebilirsiniz.

İdari para cezası ile birlikte sürücü trafikten men edilir.

Aracın sürücüsü hem de aracın sahibi de değilse bu durumda aynı miktardaki yönetimsel para cezası aracın sahibine de uygulanır. Bundan dolayı ehliyetsiz araç kullanmamaya özen göstermelisiniz.