Kış Lastiği Takmamanın Cezaları

tarafından
32
Kış Lastiği Takmamanın Cezaları

Lastik seçimi ve mevsime uygun lastik kullanımı, sürüş güvenliği açısından son aşama önemlidir. Yaz ve kış şartlarında farklı lastikler kullanarak, fren mesafesi ve yol tutuşu gibi hususların gerekliliklerini yerine getirmeliyiz.

Yaz ve kış için imal edilen lastiklerin diş yapıları ve esneklikleri birbirlerinden farklıdır. Kış lastikleri yaz lastiklerinden farklı olarak düşük sıcaklıklarda esnekliklerini ve yumuşaklıklarını koruyan özel bir kauçuk maddeden yapım edilirler.

Karlı ve buzlu zeminlerde kış lastiklerinin tutuşu, yaz lastiklerine oranla çok daha yüksektir.

Kuru ve asfalt olan zeminlerde ise yaz lastikleri daha kısa fren mesafesi ve daha azca yakıt tüketimi sağlar.
Kışın güvenli sürüş için kış lastikleri zorunludur. Trafikte kış mevsiminde kış lastiği takması mecburi olan enstrumanlar ise ticari araçlardır. Kış lastiği kullanmayan ticari çalgılar için idari para cezası uygulanmaktadır.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 65/A numaralı maddesine göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda, senenin mecburi tutulan dönemlerinde kış lastiği kullanmayanlara, 2018 yılı için belirlenen rakamlar dahilinde 715 TL idari para cezası uygulanır.

Fazlaca yüksek olan bu yönetimsel para cezası, 15 gün içinde, % 25 İndirimle, 536,25 TL olarak ödenebilir.

Ek olarak sürücülerin ehliyetlerine 10 ceza puanı işlenir.

Kış lastiği kullanması gerekirken, taktırmamış olduğu için yönetimsel para cezası verilenlere, bu çalgıların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.

Okuduğunuz üzere, kış lastiği taktırmamanın cezası, kış lastiğini temin edebileceğiniz fiyatlardan çok da farklı değil. Bu yüzden can ve mal güvenliğiniz için lütfen mevsimine uygun lastik kullanınız.