Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

tarafından
40
Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Aracınızı bir yere park ettiniz ve işinizi çözmek için oradan ayrıldınız. Döndüğünüzde aracınızı olduğu yerde bulamadınız. Bu durumda iki olasılık aklınıza gelir; ya aracınız çalındı veya çekildi.

Aracınız çalınmadı da çekildi ise, otoparka çekilen araç sorgulaması ile aracınızın hangi otoparka çekildiğini öğrenebilirsiniz.

Park İhlalleri ile Çekilen Araç Nereye Gider?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilen maddelere istinaden size usulsüz park ettiğiniz aracınız ile ilgili idari para cezası yazılırken aracınız da olduğu yerden trafik zabıtası tarafından kaldırılabilir.

Trafik zabıtaları, çekici marifeti ile aracınızın Yed-i kararlı Otoparkına gdolayılür.

Aracınız kaldırıldıysa ödeyeceğiniz ceza miktarı 2018 yılı için belirlenen 108 TL ile sınırlı kalmaz. Ödemeniz gereken masraflar arasına aracınızın çekilme ücreti ve otoparkta geçirdiği süre karşılığı belirlenen otopark ücreti de eklenmiş olur.

Otoparka Çekilen Aracın Çekilme Ücreti Ne Kadar?

Otoparka çekilen aracınızın çekici marifeti ile çekilmesi için ödeyeceğiniz rakam ilden ile değişim gösterebilmektedir. Averaj rakamlara örnek olması açısından İstanbul ve Ankara için belirlenen rakamlara göz atalım.

İstanbul

Araç başına 90 TL.
Her km başına 5 TL.
Özel araç çekimleri 100 TL.
Ankara

ufak çalgılar için 100 TL.
Otobüs, Tır, Kamyon benzer biçimde büyük araçlar için 300 TL.
Şehir içi yed-i emin otoparklarının limitleri kısıtlı olduğundan, 7 gün içinde aracınızı almazsanız, aracınız yed-i kesin depo otoparkına gdolayılür. Yeniden çekilen aracınız için çekme ücretinin %50’si oranında sevk ücreti de sizden talep edilir.

Otoparka Çekilen Araçlar

Aracınızı otoparktan çıkarmak için öncelikle aracınızın hangi otoparkta olduğunuz bilmeniz gerekiyor. Aracınız çekilirken yanında değilseniz, aracınızın hangi otoparkta olduğunu sistemden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama nasıl Yapılır?

Https://www.Egm.Gov.Tr/sayfalar/otopark_sorgulama.Aspx adresine tıklayarak, sorgulama sayfasına gidin ve lüzumlu bilgileri doldurun. Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve T.C. Kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz